Pružena je pomoć u pronalaženju novih mogućnosti za zapošljavanje za ukupno 27 610 radnika koji su bili otpušteni zbog gospodarske krize i posljedica globalizacije. U izvješću koje je danas prihvaćeno navodi se da je tijekom tog razdoblja iz EGF-a dodijeljeno više od 114,4 milijuna eura za potporu radnicima u 13 država članica (Austriji, Belgiji, Danskoj, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Irskoj, Italiji, Nizozemskoj, Poljskoj, Rumunjskoj i Španjolskoj) u njihovoj tranziciji i za pronalaženje novih mogućnosti zapošljavanja. Uz sredstva EGF-a dodijeljeno je dodatnih 94,1 milijuna eura državnih sredstava.
Marianne Thyssen, povjerenica EU-a za zapošljavanje, socijalna pitanja, vještine i mobilnost radne snage, izjavila je: U vrijeme kad su javna sredstva ograničena radnicima koji su proglašeni viškom u masovnim otpuštanjima koje je prouzročila globalizacija ili kriza pružena je potpora iz EGF-a. Prilagođenom i ciljanom potporom podržali smo prijelaz nekih od najranjivijih radnika na nova radna mjesta, što je dovelo do dojmljive stope ponovnog zapošljavanja od gotovo 50 %.
Izvješće o EGF-u sadrži pregled zahtjeva za mjerama potpore podnesenih tijekom 2013. i 2014. te uključuje i rezultate određenog broja slučajeva za koje su primljena završna izvješća 2013. i 2014. U izvješću stoji da je polovina radnika (7 656 od 15 245) koji su obuhvaćeni mjerama EGF-a pronašla nova radna mjesta ili postala samozaposlena. Dodatnih 667 osoba istovremeno je sudjelovalo u obrazovanju ili osposobljavanju kako bi povećalo svoju zapošljivost u budućnosti. Države članice prijavile su da su se osobne situacije, zapošljivost i samopouzdanje tih radnika vidljivo poboljšale zahvaljujući potpori i uslugama EGF-a.
Rezultati su ohrabrujući u smislu povratka na tržište rada, s obzirom na tešku situaciju na tržištu rada u većini država članica, i s obzirom na to da se iz EGF-a pruža potpora radnicima koji su u osobito teškom položaju. Mnoge mjere odnose se na masovna otpuštanja na određenom zemljopisnom području na kojem često već vladaju visoke stope nezaposlenosti. Treba napomenuti da radnici koji primaju pomoć često imaju nižu stručnu spremu ili druge otegotne okolnosti kao tražitelji zaposlenja.
Kontekst
Otvorenija trgovina s ostatkom svijeta stvara koristi za rast i zapošljavanje, ali može prouzročiti i gubitak radnih mjesta, osobito u osjetljivim sektorima i među radnicima s nižom stručnom spremom. Upravo zato Komisija je predložila osnivanje fonda za pomoć onima koji se prilagođavaju posljedicama globalizacije. Od 2007., kad je počeo djelovati, Europski fond za prilagodbu globalizaciji zaprimio je 136 zahtjeva za isplatu pomoći. Isplaćeno je približno 550 milijuna eura kao pomoć za više od 128 331 radnika.
Sredstvima EGF-a financiraju se konkretne mjere kojima se otpuštenim radnicima pomaže povećati njihovu zapošljivost i naći nove mogućnosti za zapošljavanje. Prednost EGF-a je što se njime mogu financirati mjere koje su osmišljene za posebne okolnosti u kojima se svaki pojedini radnik našao. Te mjere obuhvaćaju:
intenzivnu, prilagođenu pomoć u traženju zaposlenja
razne vrste strukovnog obrazovanja, unapređenje vještina i mjere prekvalifikacije
privremene poticaje i naknade u razdoblju trajanja aktivnih mjera
potpore za pokretanje poduzeća
mentorstvo tijekom cijelog procesa
Fond nastavlja s djelovanjem i u razdoblju od 2014. do 2020. kao izraz solidarnosti u EU-u, uz dodatna poboljšanja. U tom razdoblju prošireno područje njegove primjene obuhvaća radnike koji su proglašeni viškom zbog gospodarske krize, kao i radnike zaposlene na određeno vrijeme i samozaposlene osobe. Područje primjene, iznimno do kraja 2017., uključuje i mlade ljude koji nisu zaposleni, ne školuju se i ne osposobljavaju (NEET-ovi) s boravištem u regijama koje ispunjavaju uvjete iz Inicijative za zapošljavanje mladih (YEI), do broja jednakog broju otpuštenih radnika.
Sredstvima EGF-a omogućeno je državama članicama da snažnije djeluju u područjima zahvaćenima otpuštanjima radnika, u smislu broja ljudi koji su primili pomoć i u smislu opsega, trajanja i kvalitete pomoći, nego što bi to bilo moguće bez sredstava EGF-a. Uz pomoć fondova EU-a one mogu fleksibilnije reagirati i u svoje planove uključiti vrlo prilagođene mjere te stoga posvetiti više pozornosti posebnim skupinama stanovništva, kao što su osobe starije od 50 godina, osobe iz doseljeničkih obitelji, osobe s poteškoćama ili osobe s osnovnim obrazovanjem i vještinama.