Europska komisija je registrirala europsku građansku inicijativu koja je pozvala Komisiju da predloži aktiviranje članka 7. Ugovora zbog navodnih kršenja temeljnih vrijednosti EU-a u Mađarskoj. Registracijom započinje godinu dana dug proces tijekom kojeg organizatori predložene europske građanske inicijative prikupljaju potpise za podršku toj inicijativi.
Odluka Komisije o registraciji odnosi se samo na pravnu prihvatljivost prijedloga. Uredbom u europskoj građanskoj inicijativi predviđeni su sljedeći uvjeti prihvatljivosti: da predložene radnje razvidno ne izlaze iz okvira ovlasti Komisije da podnese prijedlog pravnog akta, nisu očito uvredljive, isprazne i uznemirujuće te da nisu u suprotnosti s vrijednostima Unije.
Kolegij povjerenika raspravljao je 24. studenoga o pravnoj prihvatljivosti predložene europske građanske inicijative te je zaključeno da su pravni uvjeti za registraciju te europske građanske inicijative ispunjeni. Kolegij u toj fazi nije analizirao meritum inicijative.
Ako navedena europska građanska inicijativa u godinu dana prikupi milijun potpisa iz barem sedam različitih država članica, Komisija će morati reagirati u roku od tri mjeseca. Komisija može odlučiti hoće li ili neće udovoljiti zahtjevu te će u oba slučaja morati dati obrazloženje svoje odluke.
Kontekst
Europske građanske inicijative uvedene su Lisabonskim ugovorom te su u travnju 2012., nakon stupanja na snagu Uredbe o europskoj građanskoj inicijativi, kojom se provode odredbe iz Ugovora, pokrenute kao alat za oblikovanje politike koji se daje građanima u ruke.
Nakon službene registracije, putem europskih građanskih inicijativa omogućava se milijunu građana iz barem četvrtine država članica EU-a da pozovu Europsku komisiju da predloži pravni akt u područjima u kojima Komisija za to ima ovlasti.
Ako – i samo ako – registrirana europska građanska inicijativa prikupi milijun provjerenih potpisa iz barem sedam država članica, Komisija mora odlučiti hoće li ili neće djelovati te obrazložiti svoju odluku.