Državne članice moraju primjenjivati zakon o oružju rigorozno. Trgovinski tokovi ne nalaze se u sigurnosnim interesima EU-a i zbog nacionalnih, političkih i ekonomskih razloga ne smije nadjačati odlučivanju o izvoznim dozvolama.
Sigurnost građana Europe je više nego ugroženo proteklih godina, zbog sukoba u našem susjedstvu i povećanog krijumčarenja i trgovine oružjem u EU, rekao je izvjestitelj Bodil Valero. Zemlje članice EU bi mogle uzeti u obzir da trebamo jačati sigurnost i ojačati trenutni izvoz oružja u EU.
Nekontrolirano širenje oružja predstavlja ozbiljan rizik za mir i sigurnost, ljudska prava i održivi razvoj. Unatoč situaciji u Siriji i Iraku, u povećanim terorističkih aktivnosti i sukoba na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi, nikakve promjene su napravljene na pravilima EU-a o izvozu oružja. U 2013, državne članice su izvozile oružje u vrednosti 26 milijardi eura u treće zemlje.
Transparentnost i javna kontrola mora biti potaknuta. Godišnje izvješće o izvozu oružja EU bi trebala biti u budućnosti lansirana kao javna, interaktivna baza podataka.