Istraživanje je bilo usmjereno na gotovo 300 predstavnika iz 255 regija, gradova, županija i općina u državama članicama EU-a. O rezultatima su lokalni čelnici EU-a raspravljali sa zamjenicom glavnog tajnika OECD-a Mari Kiviniemi tijekom sastanka s Povjerenstvom OR-a za teritorijalnu kohezijsku politiku i proračun EU-a ( COTER ) 11. prosinca u Bruxellesu.
„Ovo prvo zajedničko istraživanje iznijelo je na vidjelo da su problemi povezani s upravljanjem jednako važni kao i manjak financijskih sredstava. Do pada ulaganja došlo je zbog smanjenja javnog financiranja. Posljedica je to i nedostatka koordinacije među nacionalnim, regionalnim i lokalnim vlastima u planiranju i financiranju infrastrukturnih projekata, što koči djelovanje privatnih ugovaratelja. Moramo u znatnoj mjeri unaprijediti suradnju između vlada, privatnog sektora i sveučilišta u cilju postizanja rezultata i poticanja inovacija u tom sektoru“, poručio je predsjednik skupštine lokalnih čelnika EU-a Markku Markkula .
U okviru savjetovanja prikupljeni su također primjeri inovativnih pristupa i dobrih praksi. „Istraživanje pokazuje da mnoge podnacionalne vlade u Europi unapređuju upravljanje ulaganjima u infrastrukturu“, rekla je gđa Kaviniemi i dodala: „Izrazito inspirativne projekte predstavljaju, primjerice, londonski infrastrukturni plan za 2050. godinu ili revitalizacija gradskog centra Łódźa u Poljskoj, s više od 100 javnih i privatnih partnera. OR i OECD mogu igrati ključnu ulogu u podupiranju učenja iz dobrih praksi na tom području.“
„Lokalne i regionalne vlasti nadležne su za 55 % sveukupnih javnih ulaganja“, istaknuo je predsjedatelj COTER-a Raffaele Cattaneo (IT/EPP) i naglasio: „Izražavamo svoju punu predanost unapređenju srednjoročnog planiranja infrastrukture i boljoj suradnji sa susjednim upravama. Lokalna i nacionalna rješenja trebaju se međusobno nadopunjavati, inače prijeti opasnost da preklapanje i birokratske prepreke obeshrabre privatne ulagače i uspore provedbu.“