Predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi predstavlja godišnje izvješće o radu na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta 1. veljače nakon čega slijedi rasprava sa zastupnicima. Glavna tema bit će financijski indikatori za euro zonu, odnosno niske stope inflacije i inicijative ESB-a za poticanje gospodarstva. Pratite uživo na našim stranicama.
Daju li metode ESB-a rezultate? Na tjednoj konferenciji za novinare u Frankfurtu 21. siječnja, predsjednik Draghi najavio je kako će Banka ocijeniti svoje dosadašnje akcije u ožujku, a danas će na plenarnoj sjednici sa zastupnicima razgovarati o odlukama koje se tiču monetarne politike.
U ožujku 2015. ESB je proširio program kupovine državnih obveznica zemalja članica te privatnog sektora u vrijednosti od 60 milijardi eura mjesečno do rujna 2016. Program je naknadno produljen do ožujka 2017.
Kvantitativno popuštanje kupovinom državnog i privatnog duga na sekundarnom tržištu kapitala je u osnovi tiskanje novca. ESC se nada da će oni koji prodaju obveznice iskoristiti novac za investiranje s većim rizicima i većim povratom ili potrošnju čime se potiče gospodarski rast, zapošljavanje i stabilna stopa inflacije.
Cilj: inflacija od 2%
Glavni cilj ESB-a je održati stabilnost cijena u području eura – zadržavanjem inflacije ispod, ali blizu 2 posto čime bi se osigurala zdrava ekonomija i stabilne cijene što pomaže ulagačima i potrošačima.
Do financijske krize ESB je održavao cijene promjenama kamatnih stopa. Međutim, kada su se stope približile nuli potrebne su bile nove metode, poput kvantitativnog popuštanja.