Europska komisija je spremna i dalje pomagati Tunisu u prevladavanju gospodarske teškoće i postizanja održivog rasta. Nakon zahtjeva Tunisa, Komisija je predložila dodatnu makro-financijsku pomoć Tunisu i do 500 milijuna eura. Ova pomoć će biti u obliku srednjoročnih kredita po povoljnim uvjetima financiranja .
Pierre Moscovici, europski povjerenik za ekonomske i financijske poslove, tvrdi da Europska komisija pruža veću podršku za reformu u Tunisu. Politički proces tranzicije Tunisa je bio okrenut ekonomskim izazovima od 2011 godine. „Nedavni teroristički napadi pogoršavaju ionako ranjivu platnu bilancu i fiskalne pozicije, stvarajući važne financijske potrebe.“
Teroristički napadi u 2015-toj dodatno su pogoršali situaciju ključnih gospodarskih sektora, kao što su turizam i prijevoz. Ovaj makro-financijski program nadopunjuje značajnu razvojnu pomoć EU-a koje Tunis već prima u okviru Europske politike putem Europskog instrumenta za susjedstvo (ENI) i drugih vanjskih financijskih instrumenata EU. Ta pomoć iznosi više od 1 milijarde eura nepovratnih sredstava pod uvjetom da Tunis otvara nova radna mjesta, kao i sektorske pomoći, na primjer kako bi podržao svoju proizvodnju maslinovog ulja.
Program EU makro-financijske pomoći će pomoći Tunisu da pokriju potrebe za 2016 i 2017 godinu, a podržava reformske mjere usmjerene na postizanje održive platne bilance i proračunskog stanja, poboljšanje investicijske klime i poticanje gospodarske integracije.
Krajnji cilj je pomoći Tunisu postaviti uvjete za održivi gospodarski rast. Program bi trebao biti dopuna novoj sveobuhvatnoj gospodarskoj prilagodbi i reformi programa koji se trenutno raspravlja između Tunisa i Međunarodnog monetarnog fonda.