Europski parlament usvojio je u četvrtak zakon kojim se preoblikuje mreža europskih službi za zapošljavanje (EURES) u bazu podataka tražitelja posla i radnih mjesta za cijelu Europu. Cilj ovog zakona je pomoć u borbi protiv nezaposlenosti uz bolje sparivanje ponude i potražnje na tržištu rada. Ažurirana pravila, već dogovorena s Vijećem, pridaju veću pozornost prekograničnim regijama i mladima.
“Svjedoci smo visoke razine nezaposlenosti u nekim zemljama EU-a, a u isto vrijeme postoje i 2 milijuna nepopunjenih radnih mjesta zbog nedostatka kvalificirane radne snage. EURES platforma u prvoj fazi ekspanzije mogla bi olakšati pristup više stotinama radnih mjesta koja su još uvijek upražnjena”, rekao je izvjestitelj Heinz K. Becker (EPP, AT).
“Nikada prije nismo vidjeli ovakav način pružanja podrške, posebno mladim ljudima koji su u potrazi za poslom. Svaki kandidat za radno mjesto od sada ima mogućnost ispuniti svoj životopis i prijaviti se za posao. Njihove životopise sada može izabrati bilo koji poslodavac diljem EU”, dodao je Heinz K. Becker.
Novi EURES portal (Europski portal za mobilnost pri zapošljavanju) automatski bi spojio životopise s odgovarajućim ponudama radnih mjesta. Također, sva radna mjesta objavljena u službenim zavodima za zapošljavanje u zemljama članicama bit će dostupna na EU web portalu.
Automatizirano usklađivanje radnih mjesta i molbi za zapošljavanje bit će besplatno za radnike; ne bi trebalo biti diskriminacije na temelju nacionalnosti, što se tiče zapošljavanja, plaća i drugih uvjeta rada, a potrebno je i osigurati pristup za osobe s invaliditetom.
Zastupnici Parlamenta uspjeli su proširiti mrežu, tako da članom može postati i privatna organizacija koja pruža usluge i radnicima i poslodavcima. Privatne organizacije za zapošljavanje mogu se pridružiti mreži te će njihova slobodna radna mjesta biti oglašena na internetskom portalu zajedno s onima javnih službi. Također su prihvatili amandman kojim se potiču prekogranična tržišta rada EURES-a.
Zastupnici su također uveli amandman koji isključuje obvezno oglašavanje javno financiranih pripravničkih mjesta, zbog razlika u obrazovnim sustavima i različitim zakonima na tržištu rada u zemljama članicama.
Sljedeći koraci
Ovaj zakon, u obliku u kojim ga izglasa Parlament, još treba službeno usvojiti Vijeće ministara. Na snagu će stupiti nakon objavljivanja u Službenom listu Europske Unije, a države članice moraju u roku od dvije godine implementirati zakon.
Kontekst
Poboljšana mreža EURES pomaže radnicima u prevladavanju prepreka mobilnosti, povećava pristup mogućnostima zapošljavanja diljem EU-a i pomaže u olakšavaju stvaranja radnih mjesta.
EURES baza podataka uspostavljena je 1993. kao mreža za suradnju Europske komisije i javnih zavoda za zapošljavanje država članica EU-a (kao i Švicarske, Norveške, Islanda i Lihtenštajna) te partnera, poput privatnih agencija za zapošljavanje, sindikata i udruga poslodavaca.
Nedostaci koji su se do sada pojavili su: nepotpuna baza slobodnih radnih mjesta i životopisa; ograničeno automatsko spajanje životopisa i oglasa; i nedovoljno prekograničnih informacija o radu. Broj zaposlenika koji rade u drugim državama članicama – ne uključujući pogranične prekogranične radnike – iznosi samo 7,5 milijuna osoba ili 3,1% aktivnog stanovništva.
EURES u praksi pruža svoje usluge putem portala i putem mreže od oko 1 000 EURES-ovih savjetnika koji su u svakodnevnom kontaktu s tražiteljima posla i poslodavcima diljem Europe.