Europa se suočava s najvećom populacijom izbjeglica od Drugog svjetskog rada. Hoće li imati šanse u izgradnji boljeg života ovisi i o njihovoj uspješnoj integraciji na tržište rada – posao je prije svega značajan uvjet za lakšu socijalnu integraciju. Odbor za tržište rada raspravljao je sa stručnjacima 18. veljače o povezanim prilikama i izazovima.
Integracija i socijalna uključenost izbjeglica iznimno je politizirana tema koja utječe na politiku azila, pružanje međunarodne zaštite, tržište rada i pitanja diskriminacije, rekao je zastupnik Brando Benifei (S&D, Italija), izvjestitelj na temu u Europskom parlamentu. Mjere Europske unije su fragmentirane, a nadležnost u nekim poljima iznimno ograničena. U praksi, uvjeti za pristup tržištu rada za izbjeglice razlikuje se od jedne do druge države članice.
Kako izbjeglice uspješno integrirati na tržište rada?
“Uspješna integracija zahtijeva ne samo mjere podrške što se tiče uključenja na tržište, već ostale dodatne mjere i usluge kao što su ujedinjenje obitelji, pristup zdravstvenoj zaštiti, psiho-socijalna potpora i rehabilitacija, pravno savjetovanje te učenje jezika”, rekao je ravnatelj europskog ureda Crvenog križa Denis Haveaux.
Jedno od glavnih problema je dugo vrijeme postupka traženja azila, što je kritizirala Hala Akari iz sirijskog nacionalnog udruženja za izbjeglice te javne inicijative Mariestad u Švedskoj. Štoviše, potreban je zajednički standard za prepoznavanje profesionalnih kvalifikacija i ostalih vještina. Jean Lambert (Zeleni/EFA, UK) istaknula je tako pitanje prepoznavanja i sistemske evaluacije vještina koje ljudi donose sa sobom.
“Današnje izbjeglice ne smiju sutra postati dugotrajno nezaposleni”, rekao je Wolfgang Mueller iz njemačke agencije za zapošljavanje.
Što se tiče pitanja treba li integraciju podržati financijskim sredstvima, Jutta Steinruck (S&D, Njemačka) napomenula je: “Svi koji traže posao u Europi trebaju biti jednako tretirani; nije važno jesu li državljani EU ili iz drugog kraja svijeta.”
Solidarnost
Europske države članice trebaju nadići nedostatak solidarnosti, rekao je stručnjak za imigraciju Ryszard Cholewinski.
Europa treba biti zasnovana na vrijednostima suprotnima ksenofobiji. Kako je rekla Elisabeth Morin-Chartier (EPP, Francuska): “Europa je privlačna svima upravo zbog vrijednosti koje predstavlja.”
Izazovi
Dogovor o mjerama za veći integraciju izbjeglica je također bio predmet rasprave: “Svaka zemlja ima svoj nacionalni identitet. Integracija bez asimilacije je utopija”, smatra Czeslaw Hoc (ECR, Poljska).
Sastankom je predsjedala potpredsjednica Odbora Marita Ulvskog (S&D, Švedska).