Razgovori s Turskom oko rješavanju izbjegličke krize ne smije biti vezano za napore zemlje priključenju Uniji, upozorio je Martin Schulz. Predsjednik EP obratio europskim šefovima država i vlada na početku summita EU posvećenoj migracijskoj krizi i gospodarskih prioriteta. “Turska neće dobiti propuste oko pitanja slobode medija i zaštite manjina, razdvajanje vlasti ili vladavine zakona”, rekavši da oko tih pitanja nema rasprave.
Schulz je kazao kako su EU i Turska ključni partneri: “Trebamo partnerstvo, a ne ovisnost o Turskoj. Ne možemo i ne bi smijemo preusmjeriti naše probleme Turskoj. ”
Parlament također želi znati detalje oko vraćanja izbjeglica nazad u Tursku i njihovog preseljenja u EU. Europski parlamentarci žele znati kako će Turska ispuniti uvjete da bi mogla da se smatra “sigurnom trećom zemljom”, i da može da jamči da povraćene izbjeglice neće biti predane ljudima koji ih progone.
Predsjednik EP je također naglasio da je bilo koji dogovor postignut s Turskom ne može zamijeniti prava migracije i politiku azila EU. On je pozvao na remont postojećih pravila i uspostavu europske obalne i granične policije, na predlog Europske komisije.
Schulz je pozvao zemlje članice da ubrzaju preseljenje izbjeglica iz Grčke svojim zemljama kako bi pomogli tisućama ljudi koji žive u teškim uvjetima u blizini granice sa Republikom Makedonijom.
Osim toga Schulz je rekao da treba dati više podrške Jordanu i Libanonu koji su zajedno ugostili 2,9 milijuna izbjeglica: “Kakav prikaz velikodušnosti i ljudskog dostojanstva! Ipak, obje zemlje su postigli svoje granice. ”
Predsjednik je rekao da, iako je migracijska kriza iz dana u dan sve jača, ekonomija je ostala važna. “Jačanje radnih mjesta i rast mora biti prioritet za nas”, rekao je, ističući kako je se europsko gospodarstvo sporo oporavlja i da je nezaposlenost i dalje visoka.