Kako neke multinacionalne tvrtke uspiju platiti jako malo poreza? Poštuju li se naša temeljna prava? Parlament brine o ovim pitanjima stoga je osnovao istražni odbor za skandale LuxLeaks i Panamski dokumenti te se založio za obranu privatnosti građana od tajnih službi.
Zviždači su važni za rad Parlamenta
Edward Snowden otkrio je kako američka sigurnosna služba nadzire građane te je na osnovu tih otkrića Europski sud pravde poništio ugovor o transatlantskom prijenosu podataka “Safe Harbour” koji se tiče rada tvrtki poput Facebooka i Googlea. Posljedično, EU trenutno pregovara s američkom vladom o novom ugovoru tzv. “Privacy Shield” dok Parlament prati razvoj.
Što se tiče porezne politike, Antoine Deltour odgovoran je za curenje podataka u slučaju LuxLeaks koji je otkrio sustavno olakšavanje poreznih obaveza za multinacionalne tvrtke, dok su Panamski dokumenti otkrili mrežu lažnih tvrtki postavljanih kako bi se sakrio trag pravim vlasnicima bogatstva te prevarilo porezni sustav.
Parlament podržava zviždače
Parlament je zatražio od država članica da omoguće sigurnu zaštitu Edwardu Snowdenu kao borcu za ljudska prava. On je optužen za špijunažu i krađu podataka vlade SAD-a.
Uz to, mnogi zastupnici podržali su Antoinea Deloura i čestitali mu na hrabrosti – on je jedan od dobitnika Europske nagrade za građane 2016. Prošlog mjeseca osuđen je od strane suda u Luksemburgu, izdana mu je uvjetna kazna od 12 mjeseci dok je novinar suradnik oslobođen.
Kako zaštiti zviždače
Zastupnici su podržali direktivu o poslovnim tajnama koja pomaže tvrtkama s pravnim pitanjima vezanim uz krađu poslovnih tajni. Naglasili su važnost toga da zakon ne smije biti suprotstavljen medijskim slobodama ili ograničiti rad novinara, naročito vezano uz istrage i zaštitu izvora. Kritičari kažu da zakon ima previše rupa te da je potrebna pouzdanija zaštita za zviždače.
Izvješće posebnog odbora za organizirane zločine iz 2013. pozvao je Komisiju da uspostavi program zaštite zviždača, ali Komisija je odbila prijedlog.