Postizanje Sigurnosne unije: Komisija predlaže certifikacijski sustav EU-a za zaštitnu opremu u zračnim lukama radi promicanja konkurentnije sigurnosne industrije u EU-u.
Europska komisija danas predlaže uspostavljanje jedinstvenog certifikacijskog postupka EU-a za opremu za zaštitni pregled u zrakoplovstvu da bi se povećala konkurentnost sigurnosne industrije u EU-u, kako je prethodno najavljeno 20. travnja kad su se utvrđivali daljnji koraci u postizanju učinkovite i istinske Sigurnosne unije EU-a. Uvođenjem certifikata EU-a omogućit će se da se zaštitna oprema odobrena u jednoj državi članici stavlja na tržište i u drugima. Stvaranjem sustava EU-a za međusobno priznavanje zaštitne opreme lakše će se prevladati rascjepkanost tržišta, poboljšat će se konkurentnost sigurnosne industrije EU-a, povećat će se zapošljavanje u tom sektoru i, na kraju, pridonijeti sigurnosti u zrakoplovstvu u cijeloj Europi.
Povjerenik za migracije, unutarnje poslove i građanstvo Dimitris Avramopoulos izjavio je: Tehnologija nam može pomoći da spriječimo prijetnje prije nego se ostvare te da poboljšamo sigurnost građana Europe i otpornost europskog društva u cjelini. Današnjim prijedlogom, kojim se pojednostavljuju i usklađuju pravila za certificiranje opreme za zaštitni pregled u zračnim lukama, osigurat će se da se naši visoki standardi zaštitnih pregleda primjenjuju u zračnim lukama u cijelom EU-u. Također će se pridonijeti povećanju konkurentnosti europske sigurnosne industrije te poboljšanju njezine mogućnosti da ponudi rješenja kojima se povećava sigurnost građana Europe.
Zaštitna oprema koja se upotrebljava za pregled osoba, ručne prtljage i robe u zrakoplovnom sektoru zauzima znatan dio tržišta: godišnji promet na svjetskoj razini iznosi 14 milijardi €, od kojih 4,2 milijarde € samo u EU-u. Međutim, unutarnje tržište EU-a za opremu za zaštitni pregled trenutačno je rascjepkano zbog nacionalnih certifikacijskih postupaka, kojima se koče učinkovitost tržišta i slobodno kretanje robe. Osiguravanjem slobodnog kretanja opreme za zaštitni pregled u zrakoplovstvu na unutarnjem tržištu povećat će se globalna konkurentnost sigurnosne industrije EU-a.
Postojećim zakonodavstvom EU-a kojim se utvrđuju tehničke specifikacije i zahtjevi u pogledu svojstava za opremu za zaštitni pregled u zrakoplovstvu u zračnim lukama EU-a ne uspostavlja se pravno obvezujući program ocjenjivanja kojim bi se osiguralo da su potrebni standardi zadovoljeni u svim zračnim lukama EU-a. Stoga se oprema certificirana u jednoj državi članici EU-a ne može stavljati na tržište u ostalima. Prijedlogom Komisije uspostavlja se jedinstven certifikacijski sustav EU-a utemeljen na zajedničkoj metodologiji ispitivanja i izdavanju certifikata proizvođača o sukladnosti, koji bi bili valjani u svim državama članicama EU-a u skladu s načelom međusobnog priznavanja.