Proračun EU-a nakon 2020. mora odgovarati ambicijama
EU treba poticati istraživačke programe te podupirati mlade ljude i male tvrtke, stoji u nacrtu pregovaračke pozicije Europskog parlamenta za sljedeći dugoročni proračun EU-a. Rasprava je u utorak, a glasanje u srijedu.
Sljedeći višegodišnji financijski okvir (VFO) treba nastaviti podupirati poljoprivrednu i regionalnu politiku, ali i financirati nove prioritete kao što su sigurnost, obrana ili migracije. te nadoknaditi manjak u proračunu nakon odlaska Ujedinjene Kraljevine, stoji u nacrtu teksta.
Da bi stupio na snagu, novi proračun treba pristanak Europskog parlamenta. Zastupnici upozoravaju da se „ne može sklopiti sporazum o VFO-u bez odgovarajućeg napretka u vezi vlastitih sredstava”, drugim riječima, bez napretka na prihodovnoj strani proračuna. Izdaci i prihodi trebali bi se stoga tretirati kao jedan paket.
Prihodi
Osim teksta o VFO-u, Parlament će raspravljati i glasati o rezoluciji koja zagovara održavanje postojećih vlastitih sredstava i postupno uvođenje novih, poput poreza na financijske usluge, udjela poreza od tvrtki u digitalnom sektoru ili poreza za okoliš. Sukladno tome treba smanjiti izravne doprinose zemalja članica EU na temelju BNP-a.
Više informacija nalazi se ovdje.
Kontekst
Više od 94 % proračuna EU-a odlazi građanima, regijama, gradovima, poljoprivrednicima i tvrtkama. Administrativni troškovi EU-a čine manje od 6 % ukupnog iznosa, a plaće čine oko polovicu od tih 6 % (izvor Europska Komisija).
Sljedeći korak
Ova dva teksta Europskog parlamenta doprinos su zakonodavnom prijedlogu Europske komisije koji će biti predstavljen u svibnju 2018.
Oba teksta pozivaju na započinjanje pregovora bez odlaganja između Parlamenta, Komisije i Vijeća kako bi se postigao sporazum prije Europskih izbora 2019. godine.