Broj zastupnika u Europskom parlamentu umjesto dosadašnjih 751 trebao bi se nakon Brexita smanjiti na 705, ostavljajući mjesta za nove članice, stoji u usvojenom tekstu.
Od 73 zastupnička mjesta koje ima Ujedinjena Kraljevina, njih 46 bi se ostavilo u pričuvi za buduća proširenja, ili jednostavno neće biti popunjena čime će se smanjiti veličina Europskog parlamenta.
Preostalih 27 britanskih mjesta rasporedit će se na 14 država članica koje su podzastupljene u Europskom parlamentu. Hrvatska po tome dobiva jedno mjesto i imala bi 12 umjesto sadašnjih 11 zastupnika.
Tablica s dodijeljenim mjestima državama članicama
Tekst također naglašava da će se nova raspodjela primjenjivati samo ukoliko Ujedinjena Kraljevina napusti EU.
Sljedeći korak
Današnje glasanje konačna je potvrda predložene raspodjele zastupničkih mjesta, te se još očekuje zeleno svjetlo čelnika EU-a na summitu u Bruxellesu 28. i 29. lipnja. Odluka će stupiti na snagu dan nakonobjavljivanja u Službenom listu EU-a.
Kontekst
Članak 14. Ugovora o Europskoj uniji navodi da Europski parlament ne smije imati više od 750 zastupnika, plus predsjednik.
Također, zastupljenost treba biti “degresivno proporcionalna”, a minimalni prag je 6 članova iz svake države članice. Nijednoj državi članici ne dodjeljuje se više od 96 mjesta.
Degresivna proporcionalnost treba ispuniti dva uvjeta:
- omjer između broja stanovnika i broja mjesta svake države članice prije zaokruživanja na cijele brojeve razlikuje se u odnosu na njihov odgovarajući broj stanovnika na takav način da svaki član Europskog parlamenta iz države članice s većim brojem stanovnika zastupa više građana nego svaki član Europskog parlamenta iz države članice s manjim brojem stanovnika
- što veći broj stanovnika ima država članica, veća su njezina prava na veći broj mjesta u Europskom parlamentu.
Raspodjela mjesta u Europskom parlamentu odražava demografska kretanja u državama članicama.